Halim Mete

Yönetim Kurulu Başkanı

15.05.1948’de, Rize İyidere’de doğdu. İlköğrenimini Rize’de, Ortaöğrenimini Rize Lisesi ve Pendik Lisesinde, Yükseköğrenimini de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde tamamladı.

Lise yıllarında (1964) babasının yanında denizcilik şirketinde işe başladı, halen 56 yıldır bu işi sürdürüyor. Daha sonraki yıllarda ise şirketlerin ortağı olarak genellikle uluslararası deniz taşımacılığı sektöründe işine devam etti.

Uzun yıllar aile şirketleri olan Mete Kardeşler Şirketler Grubu’ndaki şirketlerde ve grup bünyesi dışında bulunan şirketlerde Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. İşi dışında gerek sektörüyle ilgili, gerekse değişik sosyal konularda birçok kurum ve kuruluşun yönetiminde görev aldı. Bunlardan birçoğu halen devam ediyor.

Bu kuruluşlardan bazıları;

 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) E.Başkan Yardımcısı ,
 • Deniz Ticaret Odası E.Başkan vekili, Meclis Üyesi,
 • TOBTİM A.Ş. E.Yönetim Kurulu Başkanı,
 • TOBB UND Yönetim Kurulu Başkanı,
 • TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Vekili,
 • Piri Reis Üniversitesi Kurucu Heyet Üyesi,
 • Türk Armatörler Birliği Üyesi,
 • Karadeniz Eğitim Kültür ve Çevre Koruma Vakfı danışma kurulu üyesi,
 • Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Yönetim Kurulu üyesi,
 • Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV) Eski Başkanı.
 • TOBB Eğitim ve Kültür Vakfı (TOBEV) Kurucu Mütevelli Heyet Üyesi.
 • Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Muhasip üyesi.
 • İyidere Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı E.Yönetim Kurulu Başkanı .
 • İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti Onur Kurulu Üyesi (İFMC).
 • Rizespor Kulübü Eski Başkanı,
 • Ardeşen Spor Kulubü Onursal Başkanı,
 • İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı üyesi,
 • İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardımlaşma Vakfı (DEFAV) üyesi,
 • Rize Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı,
 • Darülaceze Vakfı,
 • Rize Dernekler ve Vakıflar Birliği Vakfı,
 • Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı gibi birçoğunun daha kurucusu ve eski Yönetim Kurulu Üyesidir.

Türk-İtalyan ilişkilerine katkılarından dolayı 11 Kasım 2008 tarihinde “İtalya Cumhuriyeti Yüksek Liyakat Nişanı”na layık görülmüştür.

TOBB’ da 20 yıldır camiaya verdiği hizmetlerinden dolayı şeref belgesi sahibidir. 

Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde 20 yıldır verdiği hizmetlerinden dolayı şeref belgesi sahibi olup halen Yüksek Divan Kurulu üyesidir.

Halim Mete’nin gazetelerde ve dergilerde makaleleri yayınlanmakta olup, yüzlerce konferansa konuşmacı olarak katılmıştır.

Evli 3 çocuk babası, 5 torun dedesi olan Halim Mete fıkracılığı ile de ünlü, gülmeyi ve gülümsetmeyi bilen bir insan severdir.

Ömer Çetin Nuhoğlu

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olan Nuhoğlu, iş hayatına uluslararası taşımacılık sektörüyle başlamış, 1977 yılında Tırsan Treyler'i kurmuştur.

Tırsan Treyler faaliyetleri kapsamında, 1993’de Türkiye’nin en büyük treyler fabrikasını ve 1998'de Almanya'nın Goch kentinde treyler üretim tesisi yatırımını hayata geçirmiştir. Üretim yatırımlarından en sonuncusu 2012 yılında Rusya’nın Tula şehrinde faaliyet geçen treyler montaj fabrikasıdır.

Tırsan grubunun toplam kalite yönetimine ilişkin tüm çalışmaları içerisinde bizzat yer alan Nuhoğlu, aynı zamanda uluslararası taşımacılık sektörünün bu alanda yapılan çalışmalarına da öncülük etmektedir. Bu kapsamda 2001-2007 yılları arasında UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği) Başkanlığını yürüttüğü dönemde UND’nin 2004 yılında Sivil Toplum Kuruluşları kategorisinde Ulusal Kalite Büyük Ödülü’nü kazanmasına liderlik yapmıştır. Nuhoğlu 2012 yılı itibariyle UND’nin Başkanlığına yeniden seçilmiş olup halen görevine devam etmektedir. Bir dönem başkan yardımcılığını yürüttüğü KalDer’in, 2006 Nisan-2008 Nisan dönemi için Başkanlığına seçilmiştir.

Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) Başkanlığını da 2008-2010 yılları arasında yürütmüş olan Nuhoğlu, halen TOBB Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi Başkanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Üyeliği, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Mütevelli Heyeti, Toplum Gönüllüleri Vakfı Kurucu Üyeliği, Nuhoğlu ve Aile Yakınları Vakfı İstişare Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

İzzet Salah

Yönetim Kurulu Sayman Üyesi

1947 yılında İstanbul’da doğdu. Ankara İktisadi Ticari İlimler Yüksek Okulu Maliye ve Bankacılık Bölümü’nden mezun oldu.

İş hayatına yedek parça sektöründe başlayan Salah, 1968 yılında Selamoğlu Uluslararası Nakliyat’ta Yönetici olarak devam etti. Halen aynı şirkette Koordinatör unvanıyla çalışmaya devam etmektedir ve UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği) İkinci Başkanı’dır. Aynı zamanda TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) TIR Komitesi üyesi ve Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi üyeliği yapmaktadır.

İtalyan Devlet Nişanı sahibidir; İtalyanca, İngilizce ve Fransızca konuşmaktadır.

Yunus Altun

Yönetim Kurulu Üyesi

1964 yılında Turhal’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Turhal da tamamladı. 1982-1988 yılları arasına İstanbul da özel sektörde sırasıyla Üretim Şefi, Pazarlama ve Satış Elemanı ve son olarak banyo aksesuarı ve banyo mobilyası üreten bir şirkette Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

1988 yılında yine aynı firmaya ait Ankara’da yeni açılan ve Ankara ile İç Anadolu Bölge Müdürlüğü olarak faaliyet gösteren şirkette görevine devam etti. 2004 Kasım ayında şu anki şirketi Aymer Yapı’yı kurdu yine Temmuz 2005’te İstanbul Kurtköy’de üretimi yapılan Kare Banyo Sistemleri’nin kurucu ortağı olarak bulundu. Görevine halen devam etmektedir.

2005 yılın da kısa adı TİMKODER olan Tesisat İnşaat Sanayi Malzemeciler Derneği’nin kuruluşunda bulundu ve çeşitli yıllarda 6 dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.  Görevine Danışma Kurulu Üyesi olarak devam etmektedir.

2007 yılında İstanbul, Ankara, Denizli ve Antalya derneklerinin ve TİMKODER’in de kurucu üyesi olduğu TİMFED (Tesisat İnşaat Sanayi Malzemeciler Federasyonu) in kuruluşunda bulundu. Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevi devam etmektedir.  

Ankara Ticaret Odası’nda

 • 2005-2008 yıllarında 4. Komite Başkan Yardımcısı
 • 2009-2012 yıllarında 54. Komite Başkanı
 • 2013-2017 yıllarında 15. Komite Başkanı
 • 2018-2022 yılları arasında Komite Üyesi
 • 2018 Yılında Ankara Ticaret Odası Yüksek İstişare Üyesi seçildi. Görevi halen devam etmektedir.

Tobbund Lojistik Yatırım A.Ş.’nin kuruluşundan yana Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Evli, iki çocuk babası ve bir torun dedesidir.

Mehmet Kaya

Yönetim Kurulu Üyesi

01.01.1965’de Şanlıurfa’da doğdu. İş hayatına 1982 yılında Sebze Hali ve Şıra Pazarında başlamıştır. Şu an hububat alım-satımı ile ilgilenmektedir.

Şanlıurfa Ticaret Borsası'na 15.11.1989 yılında üye olarak girdi ve belli dönemlerde Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanlığı görevlerinde bulundu. Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.  

Aynı zamanda GAP Şanlıurfa Tarım Ürünleri Lisanslı Depo A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Şanlıurfa Pamuk Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi, TOBB UND Lojistik Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, TOBB Ticaret Borsaları Konsey Üyesi, Şanlıurfa Teknokent Başkan Yardımcısı, Şanlıurfa Gıda OSB'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı'dır.

 Evli ve 7 çocuk babasıdır.

Hasan Yalçın Meçikoğlu

Yönetim Kurulu Üyesi

1967 Bucak doğumludur. Eğitimini Bucak’ta sürdürdü ve küçük yaşlardan itibaren ailesinin de etkisiyle ticaret ve sanayinin içinde yer aldı. Aile olarak 3. nesil tüccar ve sanayici olan Meçikoğlu, bugüne kadar değişik sektörlerde faaliyetlerde bulundu.

Dedesi ile karoser sanayisinde başlayan ve 1940’lı yıllara dayanan üretim geçmişlerinde tuğla imalatı, otomobil, kamyon ve lastik bayiliği, yedek parça ticareti, otobüs işletmeciliği, akaryakıt istasyonu, mermer fabrikası, ocak işletmeciliği ve otelcilik gibi değişik sektörlerde faaliyette bulundu.

3 dönem Bucak Belediyesi Meclis üyeliği yaptığı sırada 1999 yılında Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’na seçildi, Başta Bucak Organize Sanayi Bölgesi (BOSB) Yönetim Kurulu Üyeliği olmak üzere birçok alanda çalıştı. 2005 yılında Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi ve halen bu görevini yürütmektedir.  

Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı, Bucak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinin yanında, TOBB UND Lojistik Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmaktadır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Şerafettin Aras

Yönetim Kurulu Üyesi

1962 senesinde Eleşkirt’te doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Mersin’de tamamladı. 1979-1994 yılları arasında farklı lojistik firmalarında çeşitli pozisyonlarda görev aldı. 1994 yılında kurulan Hilal Trans A.Ş.’nin Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. 2002 yılında kurulan GAT Lojistik A.Ş.’nin Ortağı ve 2018 yılından günümüze Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

İşi dışında çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev aldı.

2001-2005 UND Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği

2010-2012 MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkanlığı

2011-2013 UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı

2013-2018 19. Dönem İTO Meclis Üyeliği

2013-2015 UND Yönetim Kurulu 2.Başkanlığı

2015-2017 UND Yönetim Kurulu 2.Başkanlığı

2017-2021 UND Yönetim Kurulu 2.Başkanlığı

2021-2024 UND Yönetim Kurulu 2.Başkanlığı ve 2018-2022 20. Dönem İTO Meclis Üyeliği görevlerine devam etmektedir.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Mehmet Uylukçu

Genel Müdür

2001 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda, Gümrük ve Ticaret Uzmanı olarak iş hayatına başlamış, aynı kurumda 2015 yılına kadar ihracat mevzuatı ve ihracat kontrolleri, menşe mevzuatı, Ortak Transit ve NCTS projelerinin mevzuat ve teknik uygulamalarının yürütülmesi başta olmak üzere, TIR Sistemi, Serbest Ticaret Anlaşmaları ve ticaretin kolaylaştırılması gibi konularda önemli tecrübeler edinmiştir. Gümrük Uzmanlığı süresince, Taxud AB-EFTA Ortak Transit Komisyonu toplantıları, ECO (EIT) gümrük transiti ulusal danışmanlığı gibi transit sistemlerini destekleyici konularda çalışma yapmıştır.

 

2015 yılında IRU Akademi ve Yolcu Taşımacılığı Müdürü olarak Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU)’da görev almış, Türkiye ve Orta Doğu IRU Akademi projeleri, TIR Sözleşmesi ve akredite kuruluşlarla ilişki yönetimi alanlarında çalışmalar yapmıştır.

 

2017 yılında Tobbund’de Operasyon ve Müşteri İlişkilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayarak, 2019 yılından bu yana Genel Müdürlük görevini yürütmektedir. Bu görevi ile birlikte, 1 Ocak 2022 yılından itibaren merkezi İstanbul’da olan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) BSEC’in sektörel diyalog partneri KEİ Uluslararası Karayolu Taşımacıları Birliği BSEC-URTA’nın Genel Sekreterliği ve TOBB Ulaştırma ve Lojistik Sektör Meclisi üyesi görevlerini sürdürmektedir. Aynı zamanda İstanbul Tahkim Merkezi’nde (ISTAC-Istanbul Arbitration Center) bilirkişilik yapmaktadır. 

 

Mehmet Uylukçu, “Ulusal ve Ortak Transit Rejimi: Temel Kavramlar, Teminatlar, İşlemler, NCTS ve Basitleştirmeler” ve “Ortak Transit ve NCTS Cep Kitabı: Sık Karşılaşılan 100 Soru ve Cevabı” adlı kitapların yazarı olup İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi hakemli dergisi Journal of Transporation and Logistics (JTL) Haziran 2022 sayısında “Türkiye’de Transit Sisteminde Teminat Uygulamaları ve Risk Yönetimi: Tobbund Örneği” isimli örnek olay incelemesi içeren makalenin de yazarıdır.

 

İyi derecede İngilizce bilmektedir.